Nurcular’ın Ekonomik Durumu

Bati Çalisma Grubu’nun hazirladigi raporda, Gülen grubunun mal varligi tüm ayrintilariyla inceleniyor. Raporda, 5 kitaya yayilmis yüzlerce okul, üniversite, dersane, ögrenci yurdu, sirketler, vakiflar ve medya kuruluslariyla büyük bir imparatorluk portresi çiziliyor. Bati Çalisma Grubu raporuna göre Gülen grubununun malvarligi ve finans kaynaklari:
200 vakif: Rapora göre, Gülen grubunun vakif sayisi 200. En büyügü Akyazili Vakfi olan bu vakiflarin sahibi olduklari gayrimenkul, arsa, dershane yurtlarla gurubuna büyük parasal destek sagladigi belirtiliyor. Grubun vakiflari Türkiye’nin tüm illerine yayilmis durumda. Ayrica Isviçre, Rusya’da da vakiflar bulunuyor.
54 ülkede okul,yurt ve dershaneler: Rapora göre, Gülen grubunun egitim agi 54 ülkeyi içine aliyor. Türkiye’de Fatih, Azerbaycan’da Kafkas ve Kazakistan’da yine Fatih adli üç üniversitesi, Ankara’da Fatih Üniversitesi’ne bagli Ahmet Örs Hastanesi bulunuyor. Türkiye genelinde 200’den fazla özel okul, 460 dershane ve kurs ile 500 ögrenci yurdunun yanisira, Türki Cumhuriyetler’den Kanada’ya, Nijerya’dan Singapur’a uzanan ülkelerde toplam 250 özel okul ve bu ülkelerdeki 21 ögrenci yurdu Gülen grubuna ait bulunuyor.
500 sirket destekliyor: Raporda Gülen grubunun 56 ‘si büyük toplam 500 sirket tarafindan desteklendigi belirtiliyor. Ayrica, Gülen grubu is dünyasi içinde de örgütlenmis durumda. Rapora göre, Türkiye genelinde 17 isadami dernegi Gülen’i destekliyor.
Medya kuruluslari: Rapora göre, Gülen grubu kamuoyuna sesini duyurmak için çok sayida radyo ile zaman gazetesi ve Samanyolu TV’nin sahibi bulunuyor. Ayrica aksiyon ve sizinti dergilerinin de aralarinda oldugu toplam12 dergi grubun medya agi arasinda yer aliyor. Bu dergilerden 3 Ingiltere, Avustralya ve Bulgaristan’da yayinlaniyor.

Fethullah Gülen cemaatinin sigortaciliktan özel okullara
ve medyaya kadar genis bir yelpazede yürüttügü ekenomik faaliyetlerin parasal olarak büyüklügü 700 trilyon lirayi buluyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: